אחסון וידאו לקורסים דיגיטליים - מקום ברשת

אחסון וידאו לקורסים דיגיטליים

בניתם קורס או סדנה בוידאו, הקדשתם שעות רבות מזמנכם כדי ליצור תוכן מעולה, עבדתם מסביב לשעון כדי ליצור מוצר איכותי ואתם מוכנים לעלות לאוויר, להציג את התוכן שלכם לעולם, ואולי אף לגבות עליו כסף.

אפילו עשיתם מחקר קטן וגיליתם שיש דרכים רבות לפרסם את הקורס שלכם ברשת – אם זה על-ידי אתר עצמאי בוורפרס בעזרת תוסף הקורסים לרנדאש או תוסף Learnpress, אם זה על-ידי יצירת אזור תוכן חסום באתר שפתוח רק למשתמשים ששילמו עליו, אולי חשבתם ללכת על הדרך הפשוטה (אך המאוד לא מאובטחת) של בניית עמודים בוורדפרס אשר סגורים בסיסמה שאותה תיתנו למשתמשים ששילמו לכם, או אולי החלטתם לנהל את הקורס דרך הפלטפורמה של סקולר.

בכל פלטפורמה שבה תבחרו להציג את התוכן שלכם תצטרכו מתישהו להתמודד עם השאלה – ״דרך איפה להעלות את הסרטונים״?

בכתבה זו נסקור את האפשרויות העומדות בפנינו כיום. בכל השירותים שאפרט כאן התנסיתי באופן אישי כדי לתת חוות דעת מהימנה, ולא רק לזרוק נתונים יבשים על הדף.

יוטיוב

זו כנראה הבחירה הראשונה והאוטומטית של הרוב. יוטיוב נחשב היום למנוע החיפוש הפופולרי בעולם אחרי גוגל (והרי שניהם שייכים לאותה חברה). כשאנשים אומרים ״וידאו״, ישר חושבים על יוטיוב.

אבל כידוע, יוטיוב – על כל יתרונותיו (שרתים מהירים, ממשק נוח, חינמי) לוקה בבעיה חמורה ביותר כשזה מגיע לתוכן סגור למשתמשים רשומים בלבד: כל אחד יכול בקלות להשיג את הקישור הישיר לסרטון שלכם (על-ידי קליק ימני על הסרטון), ומי שיתעקש יצליח בקלות יתרה גם להוריד את הסרטון למחשב בעזרת כלים המאפשרים זאת וצצים ברשת כמו פטריות אחרי הגשם.

אחרי שעבדתם כל כך קשה בלארוז את הידע היקר שלכם לכדי תוכן איכותי שאנשים ישמחו לפתוח את הארנק כדי לרכוש אותו, כנראה לא תרצו למצוא אותו מסתובב ברשת בחינם. מספיק שגולש אחד יפיץ את הקישורים שלכם מיוטיוב, וכל העבודה שלכם תרד לטמיון. אף אחד לא ישלם אם ימצא קישור בחינם לצריכת התכנים.

אז אחרי ששללנו את השימוש ביוטיוב (למרות שאני לא מספידה אותו עדיין. חכו להמשך!), בואו נראה את האפשרויות הנוספות שעומדות בפנינו בבואנו לבחור פלטפורמה לאחסון סרטוני וידאו.

וימאו

וימאו היא הבחירה הבאה אצל רוב האנשים אחרי יוטיוב. יוטיוב ווימאו הן שתי חברות שנוסדו בהפרש של כשלושה חודשים  האחת מהשניה, ונכנסו לתודעה שלנו פחות או יותר ביחד. בעוד יוטיוב הלכה לכיוון האישי יותר – של העלאת בלוגים בוידאו ויצירת ערוצים המלווים את חייהם הפרטיים של אנשים, וימאו נחשבה לפלטפורמת פרימיום שמתאימה יותר לחברות או לאנשים המעוניינים להציג את הפורטפוליו שלהם אך לאו דווקא בצורה המונית ובמטרה להשיג כמה שיותר רשומים, תגובות ולייקים לסרטונים, אלא יותר כדי להטמיע סרטונים באתר שלהם לצרכים שונים.

בנוסף, יש לוימאו שרות פרימיום בתשלום של אחסון וידאו, דבר שיוטיוב לא מציעים.

החבילה הזולה ביותר של וימאו עולה 28 שקלים בחודש בלבד בתשלום לשנה מראש (סה״כ 336 שקלים בשנה). בעבורם, תוכלו להעלות לחשבון שלכם בוימאו סרטונים בנפח של עד 5 ג׳יגה בכל שבוע, שמסתכמים ב-250 ג׳יגה של אחסון בשנה. מחיר סביר לכל הדעות ביחס לתמורה שמקבלים.

בנוסף, בחבילה הבסיסית (חבילת ה-Plus), תוכלו לאבטח את הסרטונים שלכם בצורה כזאת שההטמעה שלהם תתאפשר רק בדומיין מסויים אותו תגדירו מראש, כך שלא יוכלו לגנוב לכם את הקישורים ולהטמיע את הסרטונים שלכם באתרים אחרים. מבחינת אבטחה – וימאו נותנים פתרון שיהיה קשה למשתמש הסביר לעקוף ולעשות שימוש לרעה בתוכן שלכם.

אבל… (אי אפשר בלי אבל) התכנית הבסיסית של וימאו היא לשימוש אישי בלבד. כלומר, אסור לכם להשתמש בסרטונים לצורך מסחרי, כך שאם תכננתם לבקש תמורה כספית עבור התוכן שלכם, או שתציגו את הסרטונים באתר שלכם בחינם אך הם יסייעו לכם למכור משהו אחר באתר/בעסק – אתם עושים שימוש לרעה בחשבון שלכם וברגע שיעלו עליכם כנראה שיקפיאו לכם את הסרטונים וישלחו מכתב חביב שאומר שאתם צריכים לשדרג את החבילה כדי להמשיך להציג אותם באתר שלכם. וכן, זה קורה לא מעט.

החבילה הבאה של וימאו כבר תעלה לכם 80 שקל בחודש (960 ש״ח בתשלום לשנה מראש), ולמרות שעם השדרוג תקבלו גם יותר נפח אחסון ועוד פיצ׳רים שייפתחו בפניכם – מדובר בסכום לא מבוטל, בטח כשצריך לשלם אותו בפעימה אחת פעם בשנה.

לצפייה בכל החבילות של וימאו – לחצו כאן.

דוגמה לוידאו מוטמע דרך וימאו:

Spotlightr (בעבר Voo Player)

הפתרון של Spotlightr הוא הטוב ביותר בעיני.

מדובר בפלטפורמה שנבנתה מלכתחילה כשירות של אחסון וידאו לאתרי מסחר ולבניית קורסים, הדרכות, הרצאות וסדנאות. תוכלו להטמיע באתר נגן וידאו מעוצב בצבעים לבחירתכם, ותוכלו גם להוסיף מיתוג משלכם, לבחור אילו כפתורי שליטה להציג בסרטון ויש עוד הרבה מאוד פיצ׳רים שכולם נבנו במחשבה על הטמעת וידאו באתרי קורסים או באתרי תוכן סגורים.

יש לספוטלייטר חבילה חינמית דיי מוגבלת, היא תאפשר לכם להעלות עד 5 סרטונים בנפח כולל של ג׳יגה אחד בלבד. אם זה מספק אתכם – תוכלו להשתמש בחבילה החינמית לתמיד. לא כל הפיצ׳רים פתוחים למשתמשי החבילה החינמית, אבל יש בה מספיק פיצ׳רים טובים שיכולים לעשות עבורכם את העבודה, גם מבחינת אבטחה.

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר במערכת של Spotlightr היא אפשרות ההטמעה של וידאו מפלטפורמות אחרות (יוטיוב, וימאו, גוגל דרייב, פייסבוק ועוד). כלומר, תוכלו לדוגמה להטמיע כל וידאו מיוטיוב, בלי שהגולשים שלכם ידעו שהוא מופעל דרך יוטיוב: לא יופיע המיתוג של יוטיוב והגולשים לא יוכלו לקבל את הלינק של הסרטון. בעצם מה שהם עושים זה לשים שכבה של הנגן של ספוטלייטר על הנגן של יוטיוב וכך להסוות אותו. בזכות האפשרות הזו, תוכלו להעלות את כל הסרטונים שלכם ליוטיוב, ליהנות מהנוחות של הממשק שלהם וממהירות הפלייבק של יוטיוב, בזמן שהתוכן שלכם יהיה מוגן. כאמור, בגרסה החינמית תוכלו לקשר עד 5 סרטונים כאלה, אבל אם תשדרגו לחבילה בתשלום לא תהיה לכם מגבלה כזאת, אלא רק מגבלה של נפח אחסון (ואם תטמיעו סרטונים דרך יוטיוב או כל פלטפורמה אחרת אז נפח האחסון שלכם ב-ספוטלייטר גם ככה לא יהיה רלוונטי).

בגרסה החינמית אפשר לשלוט על הצבעים של הנגן, להעלות תמונה לוידאו שתופיע כשהוא לא מתנגן, להעלות לוגו שיופיע בכל זמן שהסרטון רץ, ואפשר גם לבחור שהוידאו יוצג רק דרך הטמעה, דבר שיוסיף עוד שכבת הגנה.

אם תרצו לשדרג את החבילה החינמית, תוכלו ללכת על חבילת ה-Startup במחיר של 14$ לחודש (בתשלום לשנה מראש של 168$), או במחיר של 17$ אם תבחרו לשלם מדי חודש. החבילה הזאת תתן לכם נפח אחסון של 25 ג׳יגה, שכאמור לא ממש משנים גם ככה אם מעלים את הסרטונים דרך פלטפורמות אחרות. החבילה הזו תפתח עבורכם פיצ׳רים נוספים שלא קיימים בחבילה החינמית. אפשר לראות השוואה של החבילות בקישור הזה.(בכפתור Pricing).

השורה התחתונה היא ש-Spotlightr בגרסתו בתשלום יוצא יותר זול מוימאו פרו, ומקבלים פיצ׳רים שלא כולם קיימים בוימאו. מה גם שלדעתי האישית הממשק של Spotlightr הרבה פחות מסורבל מזה של וימאו, ומאוד פשוט להבנה ולתפעול.

הנה דוגמה לוידאו מוטמע, שמתנגן בממשק של ספוטלייטר והעלתי דרך יוטיוב (יש ללחוץ פעמיים על התמונה כדי להפעיל את הסרטון):


כפי שניתן לראות, יש בסרטון את הלוגו של מקום ברשת שמוצג כל הזמן (כך שגם אם מישהו יחליט לצלם את המסך שלכם הלוגו יופיע), וגם לחיצה ימנית לא מאפשרת העתקת כתובת הסרטון. בעצם, אף אחד לא יכול לדעת שהסרטון עלה דרך יוטיוב 🙂

זאת הסיבה שהממשק של Spotlightr הוא לטעמי המומלץ ביותר.

אמזון AWS

שרות אחסון נוסף שייך לאמזון ונקרא Amazon Web Services. מדובר בפלטפורמה שמציעה מגוון רחב של כלים, כאשר כלי האחסון נקרא S3. המחיר של אחסון דרך אמזון הוא הזול ביותר. אני מאחסנת שם קבצים של כמה עשרות ג׳יגה ומשלמת בין דולר לשניים כל חודש בלבד. כן, קראתם נכון. המחיר אמנם נמוך מאוד, אבל השימוש בפלטפורמה הזו דורש למידה והבנה בתפעול שלה. לא מדובר בפלטפורמה פשוטה ואינטואיטיבית כמו של Spotlightr, וימאו או יוטיוב. כאן, תצטרכו ללמוד קצת יותר לעומק איך מעלים קבצים, איך יוצרים הרשאות כדי לאחסון אותם בצורה פרטית ומאובטחת, איך לקשר בין הקבצים לשרות הענן של Amazon שנקרא CloudFront על מנת להבטיח לגולשים שלכם סטרימינג חלק בלי שהוידאו יתקע להם כל הזמן, בקיצור – זו לא פלטפורמה פשוטה להעלאת סרטונים כמו האחרות שהוזכרו כאן.

יש שפע מדריכים ברשת שמסבירים איך לעבוד עם שרותי האחסון של אמזון, ויש גם תוספי וורדפרס כדוגמת S3 Media Maestro שיעשו לכם את החיים קצת יותר קלים מבחינת העלאת סרטונים דרך AWS. אבל, התפעול של התוסף עדיין ידרוש מכם לבצע הגדרות מסויימות בחשבון שלכם באמזון, והתוסף עצמו אינו חינמי ועולה 87$ לשנה.


 

לסיכום, נתתי כאן סקירה של 4 אופציות להטמעת וידאו באתר שלכם. כאמור, האפשרות המומלצת ביותר בעיני היא זו של Spotlightr.

יש בשוק עוד חברות רבות המציעות אחסון וידאו, כמו Wistia – אחת החברות הפופולריות בשוק כיום, שאותה לא ניסיתי אך היא מאוד מוכרת ומומלצת למי שיכול להשקיע סכום של החל מ-99$ בחודש.

שירות אחסון וידאו נוסף קיים כאחד הכלים של תוסף JetPack, בעלות של 34 ש״ח לחודש (בתשלום לשנה מראש של 348 ש״ח). מחיר מצויין וגם האחסון נשמע כמו פתרון נהדר ופשוט – לאחר שמחברים את חשבון ה-JetPack לאתר וורדפרס, אפשר להעלות סרטונים בדיוק כפי שמעלים כל קובץ אחר בוורדפרס. הסיבה שלא המלצתי על האחסון הזה בכתבה בצורה יותר מפורטת היא שלא מצאתי ברשת הרבה ביקורות על האחסון הזה, ולא מצאתי חבר׳ה שניסו אותו ומדגימים עבודה עם התוסף. בנוסף, כשניסיתי לחבר את החשבון שלי ב-JetPack למספר אתרים שונים שיש ברשותי (ניתן לפתוח חשבון בחינם – יש ל-JetPack גם כלים אחרים, חלקם ללא תשלום) נתקלתי לא פעם בבעיות התחברות. אם אתם רוצים לבדוק את האחסון של Jetpack, אפשר לשלם עליו ובמידה ולא מרוצים,  ולבקש החזר כספי תוך 30. מוזמנים לעדכן אותי כאן בתגובות על החוויה שלכם עם Jetpack.

אני מקווה שהכתבה עשתה לכם קצת סדר בבחירת שרת אחסון הוידאו לקורס/הרצאה/סדנה שלכם. אם אתם מכירים שרותים נוספים והתנסתם בהם, אשמח לשמוע כאן בתגובות.

אתר זה מאוחסן ב:

אתר זה נבנה באמצעות:

יו, הגעת לסוף הכתבה 😯 מה עכשיו?

1. אם אהבת את התוכן, אפשר לשתף עם חברים:

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on twitter
שיתוף בטוויטר
Share on linkedin
שיתוף בלינקדאין
Share on whatsapp
שיתוף בווטסאפ

2. אפשר לספר לנו מה חשבת, כדי שנוכל להמשיך להשתפר

כמה כתבה זו עזרה לך?

בחר/י כדי להצביע!

מאחר ואהבת את הכתבה...

נשמח לראותך גם ברשתות החברתיות שלנו!

מצטערים לשמוע שהכתבה לא היתה לך לעזר!

נשמח לשפר אותה!

תרצה/י לשתף אותנו מה אפשר לשפר בכתבה?

דירוג ממוצע לכתבה זו:
4.9
(11)

3. אפשר להירשם לקבלת עדכונים על כתבות ומדריכים חדשים:

העדכונים נשלחים אחת לשבוע, בימי חמישי בשעה 10:00 בבוקר וכוללים קישורים לכל הכתבות שפורסמו באותו שבוע.

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קורס אונליין אשר ילמד אותך איך לבנות ולעצב אתר וורדפרס מלא בעזרת תוסף אלמנטור. הקורס אינו דורש ידע קודם בתכנות או בבניית אתרים ובנוי באופן ממוקד וענייני

סליחה על ההפרעה...

רק קפצתי לבדוק מה שלומך

ולהציע לך להצטרף לקורס חינמי שילמד אותך את כל הבסיס לעבודה עם וורדפרס, לקראת בניית האתר או הבלוג שלך.

זה משהו שיכול לעניין אותך?

* הקישור נפתח בחלונית חדשה כך שיהיה אפשר להמשיך לקרוא את הכתבה