מתלבטים באיזו פלטפורמה לבנות את האתר שלכם? בואו נעשה קצת סדר - מקום ברשת

מתלבטים באיזו פלטפורמה לבנות את האתר שלכם? בואו נעשה קצת סדר

הטבלה הבאה מציגה את ההבדלים העיקריים בין בניית אתר במערכות פתוחות לסגורות:

תכונות מערכת סגורה (wix, site123) מערכת פתוחה (WordPress)

פשטות תחילת התהליך

בניית אתר מיד עם ההרשמה לשרות, בפשטות ובמהירות עם עורך תוכן קל לתפעול

נדרשים מספר צעדים בתחילת התהליך: הרשמה לאחסון, רישום דומיין, התקנת וורדפרס, התקנת תבנית ותוספים

תמיכה טכנית

ניתנת כחלק מהשרות
ניתן להיעזר בפורומים ברשת או בפרילנסרים שמספקים תמיכה

העברת אתר לחברה אחרת

לא ניתן ברוב המקרים. יש לבנות את האתר מחדש
ישנו מגוון רחב של תוספים חינמיים שמאפשרים ייצוא וייבוא של האתר כולו

יכולות עיצוב

מוגבלות בהתאם לאפשרויות המערכת
בלתי מוגבלות הודות להיות המערכת פתוחה - ניתן לעצב אתר כיד הדמיון

הוספת מודולים

תלוי מה המערכת מאפשרת. לא ניתן להוסיף לאתר יכולת שהמערכת אינה תומכת בה
מגוון רחב של מודולים (תוספים) חינמיים/בתשלום ובמידת הצורך ניתן להוסיף כל יכולת שרוצים בעזרת מתכנת

איקומרס

הגבלה לאפשרויות המערכת, ייתכן ותידרש תוספת תשלום
ניתן ליצור חנות מקוונת בחינם עם תוסף ווקומרס ולהתחיל למכור מיד

אבטחה ותחזוק האתר

באחריות המערכת, אין צורך בתחזוק שוטף
באחריותך. יש צורך לעדכן גרסת וורדפרס, תבנית ותוספים באופן שוטף

בטווח הארוך

מגבלות רבות כאשר רוצים לשפר את האתר, להוסיף מודולים, לבחון חיסכון במחיר ועוד.
מומלץ לטווח הארוך. הכל ניתן לשינוי, שיפור ושדרוג. ניתן להעביר את האתר בין חברות אחסון ולהרחיב את יכולות האתר בלי סוף

כאשר מחליטים לבנות אתר ומתלבטים בין מערכות סגורות (כדוגמת ויקס) או מערכות מבוססות קוד פתוח (כדוגמת וורדפרס), אני תמיד ממליצה לחשוב לטווח הרחוק. אתר שבונים היום הוא לא בהכרח האתר שנרצה שיהיה לנו בעוד שנה. ייתכן וכעת כל מה שנרצה זה לבנות בלוג פשוט, אבל עם הזמן כשהבלוג יצבור קוראים, נרצה להוסיף לו אפשרויות שונות כמו למשל חיבור דף האינסטגרם שלנו לאתר, לאפשר לגולשים שלנו להגיב על הפוסטים דרך חשבון הפייסבוק שלהם, יצירת טפסים שונים (למשל טופס לשליחת קובץ חינמי), חיבור מערכת דיוור לבלוג, ואולי אפילו בניית חנות אינטרנטית למכירת מוצרים פיזיים או דיגיטליים.

במערכות סגורות ניתן לבנות אתר/בלוג במהירות. נרשמים לשרות ומתחילים לעצב את האתר ולהכניס אליו תכנים. זה אחד היתרונות של מערכות אלה. בהמשך, כשנרצה לחבר לאתר דומיין (כתובת אתר) לבחירתנו, ולהוסיף לו מודולים שונים כמו אלה שצויינו למעלה, ייתכן ונתבקש להוסיף כסף או להגדיל את התכנית החודשית שלנו. אם נרצה להעביר את האתר יום אחד לחברה אחרת, נצטרך ברוב המקרים להעתיק את כל התכנים ולעבור עמוד-עמוד כדי להעביר את הכל לאתר חדש. כלומר, מערכות סגורות ״כובלות״ אותנו אליהן, והגמישות בהכנסת תוספות לאתר, באופן עיצוב העמודים ובכל שינוי שנרצה לבצע – היא מאוד קטנה.

במערכות קוד פתוח, למשל בוורדפרס, תהליך הקמת אתר הוא מעט ארוך יותר, אך גם הוא יכול לקחת ממש דקות ספורות מרגע תחילת העבודה עד שנוכל להתחיל לעצב את האתר ולכתוב בו תוכן. בוורדפרס נצטרך לעשות את הדברים הבאים לבד (אלא אם מעסיקים מתכנת או בונה אתרים שיעשה עבורנו את העבודה): רכישת דומיין, הרשמה לחברת אחסון, התקנת וורדפרס, התקנת תבנית ותוספים. אבל, עם העצמאות מגיעה הגמישות – נוכל לבחור באיזו חברה לרשום דומיין ואיזו חבילת אחסון לרכוש, נוכל להתקין אינספור תוספים ממאגר התוספים הבלתי נדלה של וורדפרס (רוב התוספים הבסיסיים וגם הרבה מהתוספים המיוחדים והמורכבים מוצעים בחינם), בנוסף, אפשר בכל רגע נתון להעביר את האתר בשלמותו מחברת אחסון אחת לאחרת אם לא מרוצים מהשרות, ואם רוצים לבצע משהו באתר שלא מצליחים לבד בעזרת תוספים, ניתן למצוא מתכנת שיידע לבנות לנו בדיוק את מה שאנחנו רוצים או לשנות תוסף קיים לפי צרכינו. זה כל היופי במערכת פתוחה – הקוד גלוי לכל, ומתכנתים יכולים לשנות אותו כרצונם.

לכן בטווח הארוך, בניית אתר במערכת וורדפרס תאפשר הרבה יותר מרחב פעולה ושדרוג האתר. זאת הסיבה שכדאי להשקיע כבר בתחילת הדרך בלמידת הבסיס של בניית אתר בוורדפרס או בניית בלוג בוורדפרס, כדי להקל על התהליך בהמשך וכדי לבנות כבר מעכשיו נכס דיגיטלי שיהיה רלוונטי גם לעוד הרבה שנים קדימה, לא משנה כמה שינויים ושדרוגים תרצו לבצע בו מחר, בעוד חודש או בעוד שנה.