9 השאלות שצריך לשאול כדי לבחור חברת אחסון בתבונה

נכון לזמן כתיבת שורות אלו, ישנן מעל 330,000 חברות אחסון ברחבי העולם. כן, 330,000 חברות שמתחרות על לבם של בעלי עסקים, חברות גדולות כקטנות, בלוגרים ואנשי תוכן שמחפשים היכן לאחסן את הקבצים שלהם כדי להציג אותם לקהל הגולשים ברשת האינטרנט.

למי שאין ניסיון בבניית אתרים ובימים אלה עושה את צעדיו הראשונים בתחום, המספר הזה עשוי לגרום לו לקחת צעד אחורה ולהיבהל מאפשרויות הבחירה המרובות והפיצ׳רים השונים שיש לחברות להציע. מבחר גדול מדי עשוי ברוב המקרים רק לבלבל אותנו במקום לעזור לנו להגיע להחלטה הנכונה.

אם יש לך כעת את ההתלבטות באיזו חברת אחסון לבחור – אני כאן כדי לעשות לך את החיים קלים יותר, ולפני שנגיע לתשע השאלות החשובות שצריך לשאול את עצמך בבואך לבחור חברת אחסון, אני ארגיע ואומר – גם אם עושים טעות בבחירה, אפשר בכל רגע נתון לעבור לחברת אחסון אחרת. יותר מכך – רוב חברות האחסון היום מאפשרות לקבל את הכסף בחזרה תוך 30 יום אם לא מרוצים מהאחסון, כך שגם אם עושים בחירה מוטעית – לא מפסידים את הכסף. בנוסף, במידה והתכנון שלך הוא לבנות אתר בוורדפרס, ניתן לעבור בקלות בין חברות אחסון שונות ולהעתיק את האתר לאחסון חדש בקלות בעזרת תוספים ייעודיים לכך.

איך לבחור חברת אחסון

לפניך 9 שאלות ממוקדות שיעזרו לך להחליט באיזו חברת אחסון לבחור. בהמשך הכתבה אתן את ההמלצה שלי לשתי חברות אחסון טובות – האחת ישראלית והשניה בינלאומית.

1. כמה גדול האתר הולך להיות?

אתר אינטרנט יכול להיות מורכב מעמוד נחיתה אחד קליל וקצר שמכיל טקסט, 2-3 תמונות, טופס וסרטון וידאו שמוטמע מיוטיוב. אתר אינטרנט יכול להיות גם בסדר גודל של פייסבוק, YNET, וואלה, יוטיוב וכיו״ב, ולכלול עשרות, מאות ואף מיליוני תמונות, סרטונים ומשתמשים. בהתאם לגודל האתר הצפוי, מספר המשתמשים שיהיו בו (האם עוד מישהו ינהל את האתר מלבדך? האם מדובר בחנות אונליין או באתר מנויים עם משתמשים שפותחים בו חשבון?) יש לבחור בחבילת אחסון שיש בה מספיק נפח אחסון עבור הקבצים והמשאבים הדרושים לך. עבור בלוגים סטנדרטיים, אתרי תדמית, אתרים הכוללים דפי נחיתה וכיו״ב, חבילות בסיסיות של עד 1 ג׳יגה שטח אחסון אמורות להספיק. בנוסף, בלי קשר לנפח האחסון באתר, כדי לשפר את מהירותו ולא להכביד עליו חשוב להקטין את כל התמונות שמעלים אליו. ניתן לעשות זאת בחינם בעזרת כלי כמו tinypng.

חשוב לדעת: חבילות אחסון שיתופיות שמציעות ״נפח אחסון ללא הגבלה״,דווקא כן יגבילו את הנפח במידה מסויימת ברוב המקרים. אפשר לבדוק זאת בתנאי העסקה של כל חברה, שם מצויינות ההגבלות שקשורות לנפח הקבצים, מספר תיבות המייל שאפשר לפתוח בחבילה ועוד. ישנן חברות שבתנאים אף יציינו כי במקרים מסויימים של ״הצפה״ של שטח האחסון – הן רשאיות להוריד לך את האתר מהאוויר ללא התראה מוקדמת. לכן, אל תסתנוורו מההצעות שמבטיחות משאבים ״ללא הגבלה״. לעתים יגיעו איתן תנאים שאינם לטובתכם.

2. כמה מאובטח האתר צריך להיות?

אף אחד מאיתנו לא רוצה שהאקרים יפרצו לו את האתר. זה חשוב שבעתיים כאשר יש לכם באתר פרטים אישיים של לקוחות או של משתמשים שפתחו בו חשבון. בחבילות אחסון שיתופיות, הבעיה המרכזית צצה כאשר לאחד האתרים חודרת תולעת ומתחילה לשכפל את עצמה לאתרים נוספים באותו שרת שיתופי. זה לא בהכרח יגרום לגניבת נתונים של משתמשים באתר, אלא ״רק״ יפיל אותו או יעוות לגמרי את המידע בו. מניסיון – לא רק שמדובר בכאב ראש מטורף שמשבית עבודה על דברים אחרים כדי לטפל בניקוי האתר (או ניקוי מספר אתרים באותה חבילת אחסון) מהתולעת ומהקבצים הנגועים, אלא לעתים חברת אחסון שיתופית תציע לכם לרכוש שירות של ניקוי האתר במחירים גבוהים ביותר שעשויים להגיע לפי שניים, שלושה וארבעה מהמחיר אותו שילמתם עבור האחסון עצמו. שורה תחתונה? עדיף ללכת על חברה שמבטיחה סביבה מבודדת מאתרים אחרים בשרת, כמו למשל יופרס (קוד קופון ומידע נוסף על יופרס מצורפים בסיום הכתבה).

3. האם האתר יכלול חנות אונליין?

בחנות אונליין ניתן למכור מוצר אחד בודד או מספר מוצרים רב. בהתאם לכך, חשוב לתת את הדעת בבואנו לבחור בחברת אחסון. גם כאן יש לחשוב על נפח האתר הצפוי לפי כמות המוצרים שנעלה לאתר, וכדאי גם במקרה זה להימנע מחבילת אחסון שיתופית מאחר ומדובר באתר שאליו יוכנסו פרטי לקוחות ומידע על תשלומים, כך שחשוב לבחור בחבילת אחסון מאובטחת יותר מאשר מה שמקבלים בשרת שיתופי ברוב המקרים.

4. כמה תנועה תהיה באתר?

כמובן שאין לנו אפשרות לדעת מראש כמה גולשים יכנסו לאתר שלנו בחודש, אבל אפשר לנסות לנבא. במידה ומדובר בבלוג אישי צנוע, כנראה שלא ייכנסו אליו, בטח לא בחודשים הראשונים, אלפי גולשים. אם מדובר באתר שנפתח עבור קהילה מסויימת שכבר קיימת למשל בתצורה של קבוצת פייסבוק, במידה ומדובר בקהילה מבוססת וגדולה, נוכל לצפות למספר רב של מבקרים בהתאם. גם בהקשר של תנועת גולשים, חשוב לבדוק את הפיצ׳ר הזה בחברה בה תרצו לרכוש שטח אחסון, מאחר וייתכנו מגבלות. במידה וכתוב שאין מגבלה על כמות הטראפיק החודשית, כדאי להיכנס לתנאים ולקרוא מה הם אומרים במדוייק, כפי שהומלץ בסעיף הראשון לגבי נפח האחסון.

5. כמה מהר רוצים שהאתר יעלה בדפדפן של הגולשים?

מהירות האתר היא פקטור חשוב. אתר שעולה לאט, גורם לגולש להתייאש בהמתנה לטעינתו ולצאת ממנו. אתר שנטען מהר יאפשר לגולשים שלנו לקבל במהירות את התוכן אותו קיוו לצרוך בו. מהירות אתר חשובה גם עבור ביצועים של מנועי חיפוש. אם מתכננים לבנות אתר ישראלי שמופנה כלפי גולשים דוברי עברית, שרובם נמצאים בישראל, כדאי לבחור בחברת אחסון ישראלית שמאפשרת לאחסן את האתר על שרתים בארץ. כנ״ל לגבי מדינות אחרות – אם האתר מופנה לאמריקאים למשל, כדאי לבחור בזמן ההרשמה לאחסון בשרת שנמצא באזור ארה״ב. חברת סייטגראונד לדוגמה, שהיא חברה איכותית ופופולרית, מאפשרת לבחור את מיקום השרת ומציעה שרתים באירופה, ארה״ב, אוסטרליה ועוד.

6. כמה ניסיון יש לך בבניית אתרים?

כאשר ניגשים למלאכת בניית אתר לבד, מי שעושה את צעדיו הראשונים עשוי להיתקל בקשיים שקשורים לתפעול האתר, התקנת וורדפרס, ניהול האחסון ועוד. לכן, חשוב לוודא שלחברת האחסון יש ביקורות טובות בנוגע לשירות הלקוחות שלה וזמן המענה בתמיכה. ביקורות מהימנות אפשר למצוא בעמודי הפייסבוק הרשמיים של החברות, שם הגולשים עצמם לעתים משאירים את חוות דעתם, או באתרים כדוגמת TrustPilot. בנוסף, חשוב לזכור כי חברות אחסון ישראליות ייתנו מענה בעברית, שזהו יתרון גדול בעיקר עבור אלו שכעת מתחילים את הדרך שלהם בבניית אתרים וזקוקים לסיוע רב בהתחלה, או עבור מי שמתקשה לנהל שיח בשפה האנגלית.

7. האם מעצב או מתכנת יעבדו על האתר?

במידה ובכוונתך לשכור מעצב/ב או מתכנת/ת שיעבדו על האתר, כדאי לשתף אותם בתהליך בחירת חברת האחסון. ייתכן וכבר יהיה להם ניסיון טוב או פחות טוב עם חברה מסויימת, או שהם ירצו לבדוק לגבי אחד הפיצ׳רים שמציעה חברת האחסון הנדרשים לבניית האתר שלך. בנוסף, ישנן חברות אחסון שמציעות טמפלטים בחינם שיעזרו לכם להרים אתר מעוצב לאוויר בתוך דקות, כמו למשל חברת יופרס שכבר הוזכרה בתחילת הכתבה. יופרס מציעה לבנות אתר וורדפרס חדש על בסיס תבנית מוכנה שנבנתה על ידם. התבניות שמהן ניתן לבחור הן בעברית, רספונסיביות ומתאימות לאתרי תדמית או חנויות וירטואליות. לחצו כאן כדי לראות איך בונים אתר המבוסס על אחת התבניות של יופרס.

8. האם לבחור בחבילת אחסון ייעודית לוורדפרס?

במידה והתכנון שלך הוא לבנות אתר וורדפרס, ישנן חברות אחסון שמציעות חבילות אחסון ייעודיות לאתרי וורדפרס. בחלק מהמקרים, אין ממש הבדל בין חבילת אחסון רגילה לחבילת אחסון של וורדפרס (ישנן חברות שמציעות גם אחסון ייעודי לאתרי מכר שמבוססים על תוסף ווקומרס). ההבדל בין אחסון רגיל לאחסון וורדפרס ייעודי, יכול לבוא לידי ביטוי למשל בסוג התמיכה שמקבלים. חבילה ייעודית של וורדפרס תבטיח לך לעתים תמיכה של מומחי וורדפרס. פיצ׳ר נוסף שמציעים בחבילות אלה הוא מהירות אתר גבוהה יותר, אבטחה טובה יותר, עדכון מערכת ועדכון תוספים אוטומטי (לא תמיד מומלץ) ועוד. אם הפיצ׳רים המוצעים בחבילות אלה קוסמים לך, חשוב לבדוק את הפיצ׳רים של החבילות הרגילות ולוודא שבאמת ישנם נתונים טובים יותר לחבילות הוורדפרס. לפעמים, חבילת אחסון ייעודית לוורדפרס נבנתה רק כאפיק שיווקי שמטרתו לגרום לך לשלם יותר עבור החבילה, בלי תמורה משמעותית עבור הסכום הגבוה.

9. האם יהיה צורך בדומיינים/סאב-דומיינים נוספים?

במידה והתכנון שלך הוא לבנות יותר מאתר אחד, כלומר לרכוש בעתיד דומיין נוסף ולבנות תחתיו עוד אתר, או לבנות אתר תחת סאב-דומיין, חשוב לשים לב להגבלות החבילה בעניין זה. ישנן חבילות אחסון שיאפשרו לך לבנות אתר תחת דומיין אחד בלבד בלי אפשרות ליצור סאב-דומיינים, וישנן כאלה שלא יגבילו אותך במספר האתרים ותתי האתרים שניתן לבנות תחת חבילה אחת. יחד עם זאת, לא מומלץ ללכת באופן אוטומטי על חבילות אחסון שמציעות מספר דומיינים בלתי מוגבל מאחר ולרוב יהיו אלה חבילות אחסון שיתופיות שעשויות להיות בעייתיות יותר מבחינת אבטחה, כפי שצויין מוקדם יותר, או שיגרמו לאתרים שלך לעלות לאט במידה ו״מציפים״ את החבילה בדומיינים וסאב-דומיינים. אם אין לך כרגע הערכה לגבי מספר האתרים שישבו תחת חבילת האחסון שלך, ניתן ללכת למשל על חבילה שמאפשרת בניית 3 אתרים על דומיינים שונים, ובהמשך במידה הצורך לשדרג את החבילה למספר גדול יותר של דומיינים.

חברות אחסון מומלצות

במהלך שנות עבודתי כבונת אתרים גם במגזר הפרטי וגם במגזר העסקי, התנסיתי במגוון חברות אחסון וצברתי ידע וניסיון לגבי כל אחת מהן. היה לי בעבר הרחוק מאוד ניסיון עם חברה זולה שהמליצו לי עליה ונקראת host-ed. העבודה על האתרים בחברת אחסון זו היתה סיוט. הם היו איטיים נורא והרבה פעמים פשוט ירדו למשך שעות ארוכות מהאוויר. החברה מציעה גם כיום מחירים זולים ביותר – חבילת הפרימיום שלהם עולה 6$ בחודש בלבד, אך לצד המחיר הזול מגיע כאב ראש גדול ובזבוז זמן יקר בניהול האתרים תחת חבילת האחסון הזו, ולכן אני משלמת היום בשמחה מחיר כפול מכך לחברת אחסון שנותנת לי שקט נפשי.

חברה נוספת שהתנסיתי בה ואף המלצתי עליה בהדרכות של מקום ברשת בתחילת הדרך היא Bluehost. מדובר באחת החברות הפופולריות והותיקות בשוק, והאתרים שהיו לי תחת חבילת האחסון שלהם עבדו טוב במשך זמן מסויים, עד שלאחד האתרים נכנסה תולעת וגרמה להרבה בעיות, שגלשו גם לאתרים נוספים שהיו לי באותה חבילה. בשיחה עם התמיכה המליצו לי על ניקוי התולעת בתשלום גבוה במיוחד. זה היה הרגע בו ויתרתי על התענוג והעדפתי להעביר את כל האתרים לחברה אחרת ולחבילה מסוג Reseller, שם יכולתי לנהל כל אתר בנפרד, ופריצה לאתר אחד לא השפיעה על שאר האתרים. לאחר שקיבלתי המלצה על חברת hostmedia.co.uk החלטתי לנסות את האחסון שלהם. הוא עבד טוב במשך מספר שנים, אבל האתרים היו איטיים להחריד, ונפלו לא מעט פעמים. פתחתי לפחות 50 כרטיסי תמיכה מולם במשך השנים כלקוחה שלהם, ולעתים קרובות מאוד העצבים הגיעו לרמות גבוהות. גם את החברה הזאת בסופו של דבר זנחתי, ואחריה מצאתי את ה״בית״ הנוכחי של האתרים שלי – Upress. מיד אפרט על היתרונות של יופרס ואציע לך קוד קופון שיתן לך הנחה על האחסון אצלם, אך לפני זה אציין שגם חברת האחסון Siteground מומלצת ביותר, גם שם אני מאחסנת מספר אתרים ומרוצה מאוד.

היתרונות של חברת האחסון Upress

אם צפית בהדרכות של מקום ברשת בשנים האחרונות, בוודאי שמת לב שאני לרוב ממליצה על יופרס. מלבד העובדה שמדובר בחברת אחסון ישראלית דוברת עברית, שמאפשרת לבנות אתר בשרת ישראלי וגם התמיכה הטכנית שלה מהירה ויעילה, בחברה מציעים מספר פיצ׳רים שמצדיקים מחיר שמתחיל מ-15$ לחודש (עבור בניית אתר אחד):

 • ראשית, אפשר להתנסות באחסון של יופרס לגמרי בחינם למשך 30 יום בלי חיוב אשראי. בשונה מחברות אחסון אחרות, שם מחייבים לשלם על חבילה ואם מתחרטים במסגרת 30 ימי הביטול אז צריך לבקש זיכוי, ביופרס אמנם כן צריך להכניס למערכת את פרטי האשראי אך הכרטיס לא מחוייב מראש אלא רק בתום 30 ימי ההתנסות (אם מחליטים לבטל את החבילה לפני סיום 30 ימי ההתנסות אז לא משלמים כלום).
 • כל אתר נבנה בסביבה נפרדת מאתרים אחרים, כך שבמקרה של פרצת אבטחה באתר אחד, אין השפעה על אתר אחר באותו חשבון
 • יופרס נותנים ללקוחות מספר תוספי וורדפרס פרימיום במתנה:
  • Gravity Forms – תוסף טפסים בשווי 59$ לשנה
  • ACF Pro – תוסף שדות מתקדמים מותאמים אישית בשווי 49$ לשנה
  • Unlimited Elements for Elementor Premium – תוסף שמגדיל את ספריית הווידג׳טים של אלמנטור, בשווי 39$ לשנה
  • Elementor Extras – תוסף הרחבה נוסף לאלמנטור, בשווי 26 יורו לשנה
  • ספריית התוספים של WPMUDEV – ספריה שכוללת מספר רב של תוספים מגוונים, בשווי 190$ לשנה
  • בנוסף לתוספי הפרימיום המצויינים למעלה, יופרס פיתחו תוספים משלהם שגם בהם אפשר להשתמש בחינם במסגרת חבילת האחסון. לדוגמה, תוסף Booter למניעה וטיפול בנזק שנגרם על-ידי זחלנים ובוטים, תוסף Enable Accessibility להנגשת אתרים ועוד.
 • תוכלו לבנות אתר האתר שלכם על סביבת פיתוח וכאשר הוא מוכן להעבירו לפרודקשן, כלומר לאתר האמיתי. זה מאפשר לבצע שינויים באתר ולבדוק דברים במצב פיתוח בלי להשפיע על האתר שבאוויר, זה שהגולשים רואים
 • מהירות טעינת אתר גבוהה
 • התקנת וורדפרס בקליק + התקנת תבנית עיצוב רספונסיבית בעברית, מתוך מבחר של כ-12 תבניות לאתרי תדמית ולחנויות וירטואליות. כלומר, תוכלו להעלות אתר מעוצב לאוויר בתוך כמה דקות. ראו הדרכה מלאה על כך כאן.
 •  תמיכה מקצועית ממומחי וורדפרס
 • כלי לשכפול אתרים בקליק

אני מזמינה אותך לצפות בכל היתרונות של יופרס כאן. בנוסף, יש לי קופון הנחה עבורך שיתן לך 5% הנחה על כל חבילה שבוחרים. קוד קופון: UP05MALIK

מה חברת Siteground מציעה?

כאמור, גם עם האחסון של חברת סייטגראונד יש לי ניסיון, ולמי שמחפש אחסון בינלאומי טוב כדאי לבדוק את מה שיש להם להציע, במיוחד אם נדרשת לך חבילה של יותר מאתר אחד. המחיר של החבילה הזולה ביותר של סייטגראונד הוא 15$ בחודש עבור אתר אחד (בדומה ליופרס), ואם קופצים לחבילה הבאה מקבלים תמורת 25$ בחודש אפשרות לבנות מספר בלתי מוגבל של אתרים תחת החבילה ו-20 ג׳יגה נפח אחסון. חבילה במחיר זהה ביופרס תאפשר לבנות עד 3 אתרים בנפח אחסון כולל של 3 ג׳יגה.

סייטגראונד מציעים אפשרות להתקין את וורדפרס בקלות, במספר בלתי מוגבל של סאב-דומיינים, בשרתים לבחירה מארבע יבשות שונות. במסגרת החבילה מקבלים גיבויים יומיומיים של האתר, ובדומה ליופרס, גם בסייטגראונד כל אתר בנוי על סביבה נפרדת למרות שהשרתים שיתופיים, כך שכאמור בעיה באתר אחד לא תשפיע על אתר אחר. יש לסייטגראונד יתרונות ופיצ׳רים נוספים – פירוט כאן.

סייטגאונד מציעים מדי פעם מחירים מוזלים ללקוחות חדשים. כדי לא לפספס אף מבצע, ניתן להגיע ישירות לעמוד ההנחות העדכני ביותר של סייטגראונד כאן: Siteground Promos

לסיכום

בבואנו לרכוש חבילת אחסון, בראש ובראשונה חשוב להבין איזה סוג של אתר אנו מתעתדים לבנות. במידה ומדובר באתר פשוט שישמש כבלוג אישי או כאתר תדמיתי עם מספר עמודי תוכן ובלוג, אפשר בהחלט להסתפק בחבילת אחסון שיתופית של אחת מענקיות חברות האחסון כדוגמת בלוהוסט ודומיה, ולוודא שחברת האחסון מגבה עבורך את המידע באופן קבוע למקרים שיווצרו בעיות ויהיה צורך להתקין את האתר מחדש. באופן אישי, גם אם היה דרוש לי אתר פשוט, הייתי הולכת על החבילות של אתר בודד ביופרס או בסייטגראונד, מאחר והמחיר החודשי שלהם בטווח הארוך לא גבוה בהרבה מהמחיר הקבוע של בלוהוסט (כיום החבילה הזולה ביותר של בלוהוסט מוצעת במחיר של 11$ לחודש. זהו המחיר אותו משלמים בתום תקופת ההיכרות שלרוב תוצע במחירי קידום מוזלים).

במידה ודרוש לנו אתר שכולל הרשמה של לקוחות/גולשים, בחנות וירטואלית, באתר חדשותי עם כמות תוכן מאסיבית, מומלץ לא ללכת על אחת מחברות האחסון שמציעות שרתים שיתופיים במחירי קידום מפתים. במקרים כאלה כדאי לבדוק באופן מעמיק את הביקורות של כל חברה ולוודא שהרוב הגדול מהן חיוביות ושרוב הלקוחות מרוצים.

רוצה להשוות בין חברות אחסון שונות? בניתי עבורך טבלה ובה השוואת חברות לאחסון אתרים.

כבר ראית את

החינמונים שלנו?

9 רעיונות לבניית עסק אונליין

הספר האלקטרוני הבא סוקר 9 סוגים של עסקים אינטרנטיים שניתן לפתח ולתפעל מהבית, בתור הכנסה נוספת או בבוא היום גם כהכנסה עיקרית.

איך לבחור חברת אחסון בתבונה

טבלת השוואה והסבר מפורט על מרכיבי חבילות אחסון ואיך לבחור את החבילה שהכי מתאימה לנכס הדיגיטלי שברצונך לבנות.

ארגז הכלים

50 מאגרי מידע של כלים, מערכות ואתרים מומלצים לבעלי נכסים דיגיטליים וקישורים להדרכות שפורסמו כאן באתר על חלק מהכלים המומלצים.